Skip to content

Bilgisayara yeni bir mikrofon nasıl kurulur?

Canlı video sohbet yapılabilen Google Talk, MSN, Skype, Yahoo IM gibi uygulamaların yaygınlaşmasıyla birlikte mikrofon kullanmak bu ve benzeri uygulamalardan en iyi şekilde faydalanmak için zaruri hale gelmiştir. Windows işletim sisteminin hemen hemen tüm versiyonları bilgisayara takılan bir mikrofonu tanıyıp otomatik kullanılabilir hale getirmek için hazır şekilde hazırlanmıştır. Mikrofondan en iyi sonucu almak ve geri plan gürültülerinden mümkün olduğunca kaçınmak için bir takım düzenlemeler yapmak gereklidir.
mikrofon
Mikrofon Kurulumu

Adım 1 – Bilgisayardaki mikrofon girişini bulun. Eski tip kasalarda bu giriş kasanın arkasında yer alır ve genellikle etrafında pembe veya kırmızı bir halka bulunur. Dizüstü bilgisayar dahil yeni sistemlerde ise mikrofon girişi genelde cihazın yanında veya önünde bulunur, kırmızı halka olabilir fakat olmaması da mümkündür. Bir çoğunda girişin yanında veya altında küçük bir mikrofon simgesi bulunur.

Adım 2 – Mikrofon kablosunun ucundaki çıkış kısmını bilgisayardaki girişe takın. Eğer hem ses hem de görüntüyü alan bir set kullanıyorsanız girişlerden birini mikrofon diğerini hoparlör girişine takmanız gerekir.

Adım 3 – Başlat menüsünden Donatılar > Eğlence ve bu menüden Ses Denetimi sayfasına gelip “Sessiz” olarak işaretlenmiş onay kutularındaki seçimleri (varsa) kaldırın.

Adım 4 – Eğlence menüsünden “Ses Kaydedici”‘yi açın.

Adım 5 – Kayıt tuşuna basıp mikrofona konuşun ve kaydedicide durdur tuşuna basın. Kayıt sorunsuz olarak çalışıyorsa kurulum işlemi başarıyla tamamlanmıştır.

Adım 6 – Ses denetimi başarısız olduysa, Başlat menüsünden “Denetim masası”‘nı açın ve Ses daha sonra da Ses Aygıtları’nı açın.

Adım 7 – Ses menü sekmesini seçip “Sound Max Audio” seçeneğini işaretleyin ve “Uygula” tuşuna basın.

Kategori: Multimedya.

Etiket: ,

2 cevap var

  1. saolun

    mahnutMart 22, 2014 @ 6:36 pm